GIRLS     2ND & 3RD DEGREE     11, 12, & 13 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2003 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2003 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CARISSA A. FU YORBA LINDA, CA MR. HAROLD KIM
2nd Place LEIGH R. MARTIN PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S. H. LEE
3rd Place TAYLOR SINGLETON GAINESVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
Other Top Ten Finishers
LAUREN N. BLANKS LANSING, MI MASTER CARL B. FLOTKA
SABRINA FAY WOLFF GRANITE CITY, IL MR. ALEXANDER D. STARYAK
ANAIDA DAVILA HIALEAH, FL MASTER ANDY SILVA
CANDICE COOPER LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
ONELIA LLANO WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
KAYLA SMITH JEFFERSON CITY, MO MR. ROBERT B. HOWARD
RACHEL SEIDEL HOMEWOOD, IL MR. AL. A. SHUMAN
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CARISSA A. FU YORBA LINDA, CA MR. HAROLD KIM
2nd Place JILL HANSEN-LEWIS HOMEWOOD, IL MASTER PATTI S. BARNUM
3rd Place LAUREN N. BLANKS LANSING, MI MASTER CARL B. FLOTKA
3rd Place CANDICE COOPER LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
Other Top Ten Finishers
CHRISTY CHESHER KITTANNING, PA MR. DAVID L. CRAWFORD
LEIGH R. MARTIN PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S. H. LEE
SABRINA FAY WOLFF GRANITE CITY, IL MR. ALEXANDER D. STARYAK
AMANDA LOVASCO PORT CHARLOTTE, FL MR. AL A. SHUMAN
DOMINIQUE FOY MEMPHIS, TN MR. MICHAEL ANTONIOUS MCGEE
MEGAN SMYTH LAKE ELSINORE, CA MR. TED B. DEL RIO
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RACHEL SEIDEL HOMEWOOD, IL MR. AL A. SHUMAN
2nd Place TAYLOR SINGLETON GAINESVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
3rd Place KAYLA SMITH JEFFERSON CITY, MO MR. ROBERT B. HOWARD
Other Top Ten Finishers
LAUREN N. BLANKS LANSING, MI MASTER CARL B. FLOTKA
LEIGH R. MARTIN PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S. H. LEE
CANDICE COOPER LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD E. ANDERSON
CHRISTY CHESHER KITTANNING, PA MR. DAVID L. CRAWFORD
KAITLYN ROGERS CARROLLTON, TX CHIEF MASTER ROBERT S. ALLEMIER
JILL HANSEN-LEWIS HOMEWOOD, IL MASTER PATTI S. BARNUM
PEGGY MATHISON SEATTLE, WA MS. LORENA MURPHY