MEN     4TH & 5TH DEGREE     40 TO 49 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2003 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2003 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RUBEN IRIGOYEN JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place DAVID C. KIKOEN ORLAND PARK, IL MASTER PATTI S. BARNUM
3rd Place JAMES FORT TALLAHASSEE, FL MASTER JAMES EMORY MORRIS
Other Top Ten Finishers
DAVID K. RUECKERT PHOENIX, AZ MASTER WILLIAM J. BABIN
ROLAND T. MURDOCK GRANITE CITY, IL MS. TINA M. NEWBERRY
BOBBY R. HAWKINS SR. MEMPHIS, TN MR. RON TURCHI
MICHAEL J. BEYER BISMARCK, ND MR. WAYNE B. MATERI
GERALD T. FRENTZ KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
TED B. DEL RIO LAKE ELSINORE, CA MASTER RICKY LEE ABAIR
MARK W. PROSSER ROLLA, MO CHIEF MASTER IN HO LEE
LARRY DAFT SR. MASON, MI MASTER CARL B. FLOTKA
DERWIN G. YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion DAVID K. RUECKERT PHOENIX, AZ MASTER WILLIAM J. BABIN
2nd Place JAMES FORT TALLAHASSEE, FL MASTER JAMES EMORY MORRIS
3rd Place ROLAND T. MURDOCK GRANITE CITY, IL MS. TINA M. NEWBERRY
3rd Place JOHN C. D'ANNA MESA, AZ MASTER WILLIAM J. BABIN
Other Top Ten Finishers
BOBBY R. HAWKINS SR. MEMPHIS, TN MR. RON TURCHI
LARRY DAFT SR. MASON, MI MASTER CARL B. FLOTKA
GERALD T. FRENTZ KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
RUBEN IRIGOYEN JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
DERWIN G. YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
DAVID BERTLING GEORGETOWN, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RUBEN IRIGOYEN JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place DAVID C. KIKOEN ORLAND PARK, IL MASTER PATTI S. BARNUM
3rd Place JAMES FORT TALLAHASSEE, FL MASTER JAMES EMORY MORRIS
Other Top Ten Finishers
3 GERALD T. FRENTZ KATY, TX MR. CHARLES R. SEARS
4 DERWIN G. YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
5 CORY MARTIN LAS VEGAS, NV MR. JAMES E. WOLFF JR.
7 JOHN S. MITCHELL WILMINGTON, MA MASTER JAMES P. KENNEY
7 TOM DOLAN DANVILLE, IL SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
7 TED S. CHAPMAN JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM G. CLARK
7 JIM CUMMINGS SHAWNEE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK