MEN     4TH & 5TH DEGREES     50 TO 59 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2004 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2004 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RICHARD HAMILTON LAWRENCEVILLE, GA CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place WESLEY WING BONIFAY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
3rd Place JACK MCINERNEY PARLIN, NJ MASTER THOMAS GUERIN
Other Top Ten Finishers
JAY MARTIN INDIANAPOLIS, IN MR. H. U. LEE
MARK LARNER BELDING, MI MR. CHRISTOPHER E. PLINE
STEVE HODGES IDAHO FALLS, ID MASTER BRUCE WAYNE KOCH
FERNANDO NAVARRETE SAN FRANCISCO, CA MR. H. U. LEE
JAMES KILLINGSWORTH COLLEGE STATION, TX MR. FRANK HAISLIP
CHARLES R. SEARS HOUSTON, TX MR. LAWRENCE L. SPENCER
PAUL G. BEAN HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
PAUL E. CHRISTENSEN WILLIAMSTON, MI MASTER CARL B. FLOTKA
EDWIN C. HARP BURT, IA MS. JANET HARP
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion MIKE SAMPLES KENNESAW, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
2nd Place JAMES KILLINGSWORTH COLLEGE STATION, TX MR. FRANK HAISLIP
3rd Place PAUL E. CHRISTENSEN WILLIAMSTON, MI MASTER CARL B. FLOTKA
3rd Place RICHARD HAMILTON LAWRENCEVILLE, GA CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
Other Top Ten Finishers
DR. DENNIS SKELTON BRAZIL, IN SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
JACK MCINERNEY PARLIN, NJ MASTER THOMAS GUERIN
PAUL G. BEAN HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
FERNANDO NAVARRETE SAN FRANCISCO, CA MR. H. U. LEE
JAY MARTIN INDIANAPOLIS, IN MR. H. U. LEE
WESLEY WING BONIFAY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
KEVIN KILGORE EAGAN, MN MR. MATTHEW  R. BLOMQUIST
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion KEVIN KILGORE EAGAN, MN MR. MATTHEW  R. BLOMQUIST
2nd Place RICHARD HAMILTON LAWRENCEVILLE, GA CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
3rd Place EDWIN C. HARP BURT, IA MS. JANET HARP
Other Top Ten Finishers
JAY MARTIN INDIANAPOLIS, IN MR. H. U. LEE
JACK MCINERNEY PARLIN, NJ MASTER THOMAS GUERIN
CHARLES R. SEARS HOUSTON, TX MR. LAWRENCE L. SPENCER
PAUL E. CHRISTENSEN WILLIAMSTON, MI MASTER CARL B. FLOTKA
MARK LARNER BELDING, MI MR. CHRISTOPHER E. PLINE
PAUL G. BEAN HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
BOB HILL PIERCETON, IN MASTER TOMAS SANDOVAL