BOYS     2ND & 3RD DEGREES     8, 9, & 10 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion SKYLER PANG               LAS VEGAS, NV MR. MICKEY RICO
2nd Place JAKE PETTY              SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
3rd Place ABRAHAM PAXTOR             OLDSMAR, FL MS. PEGGY JEAN BEAUCHAMP
Other Top Ten Finishers
HUNTER MCCOMAS            ENCINITAS, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
DAVID BRAVERMAN          SUNNY ISLES BEACH, FL MASTER AL A. SHUMAN
JEREMY EDELEN             ROUND ROCK, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
BARRY BRADLEY            LYNN HAVEN, FL GRAND MASTER S.H. LEE
DE'ARIUS ROBERSON           KILLEEN, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
SHELBY CLARK              LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
ALEXANDER BICKNELL           ELKHART, IN MR. H. NEIL BEISEL III
DOMINIC BOLDEN             HUMBLE, TX MR. KEVIN HENDERSON
CODY GERTZ              FOWLER, IL MR. LESLIE R. EDWARDS
SETH GIBBS              NEWTON FALLS, OH MR. LOUIS ITALIANO III
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion DOUGLAS LOTT               PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
2nd Place JAKE PETTY              SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
3rd Place DUSTIN CHURCH FALLBROOK, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
3rd Place COLTON GRANTHAM           ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
Other Top Ten Finishers
CODY GERTZ              FOWLER, IL MR. LESLIE R. EDWARDS
NICO ZARATE             SOUTHLAKE, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
MATTHEW DELUCA             ORMOND BEACH, FL MR. CHRISTOPHER BRABAZON
JAMES GLEDHILL           MARIETTA, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
SHELBY CLARK              LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
ALEXANDER BICKNELL           ELKHART, IN MR. H. NEIL BEISEL III
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion HUNTER MCCOMAS            ENCINITAS, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
2nd Place SKYLER PANG               LAS VEGAS, NV MR. MICKEY RICO
3rd Place BARRY BRADLEY            LYNN HAVEN, FL GRAND MASTER S.H. LEE
Other Top Ten Finishers
JEREMY EDELEN             ROUND ROCK, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
JAKE PETTY              SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
DOMINIC BOLDEN             HUMBLE, TX MR. KEVIN HENDERSON
DOUGLAS LOTT               PANAMA CITY, FL GRAND MASTER S.H. LEE
DE'ARIUS ROBERSON           KILLEEN, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
SHELBY CLARK              LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I
ABRAHAM PAXTOR             OLDSMAR, FL MS. PEGGY JEAN BEAUCHAMP