BOYS     SPECIAL ABILITY BLACK BELTS     13 TO 16 YEARS OLD
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion STEPHEN LEON               HAHIRA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
2nd Place GARY JOHN GAUTHIER           LAFAYETTE, LA MR. GERALD DAIGLE
3rd Place TRAVIS SPENCER DEMOTTE, IN MR. SEAN HARRINGTON
Other Top Ten Finishers
STEPHEN A. MILICH             GREENVILLE, PA MS. GAYLE DEROSA
MARTIN KEATING            ANAHEIM HILLS, CA MR. THOMAS KIRK
BRIAN EVANS              MURRIETA, CA MR. BRAD THOMAS
R. J. PELIKAN            SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
CHANCE PRUITT             WEBSTER, TX MS. DIANE MYERS
DANNY GREENE             TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
CHAD MILLER             GOSHEN, IN MR. H. NEIL BEISEL III
NEAL PERGERSON          VIRGINIA BEACH, VA MASTER TRACY LEE THOMAS
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TRAVIS SPENCER DEMOTTE, IN MR. SEAN HARRINGTON
2nd Place STEPHEN A. MILICH             GREENVILLE, PA MS. GAYLE DEROSA
3rd Place STEPHEN LEON               HAHIRA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
3rd Place CHANCE PRUITT             WEBSTER, TX MS. DIANE MYERS
Other Top Ten Finishers
R. J. PELIKAN            SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
MARTIN KEATING            ANAHEIM HILLS, CA MR. THOMAS KIRK
DANNY GREENE             TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
CHAD MILLER             GOSHEN, IN MR. H. NEIL BEISEL III
BRIAN EVANS              MURRIETA, CA MR. BRAD THOMAS
NEAL PERGERSON          VIRGINIA BEACH, VA MASTER TRACY LEE THOMAS
GARY JOHN GAUTHIER           LAFAYETTE, LA MR. GERALD DAIGLE
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion GARY JOHN GAUTHIER           LAFAYETTE, LA MR. GERALD DAIGLE
2nd Place STEPHEN LEON               HAHIRA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
3rd Place MARTIN KEATING            ANAHEIM HILLS, CA MR. THOMAS KIRK
Other Top Ten Finishers
R. J. PELIKAN            SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
BRIAN EVANS              MURRIETA, CA MR. BRAD THOMAS
STEPHEN A. MILICH             GREENVILLE, PA MS. GAYLE DEROSA
DANNY GREENE             TALLAHASSEE, FL SR. MASTER JAMES EMORY MORRIS
CHAD MILLER             GOSHEN, IN MR. H. NEIL BEISEL III
NEAL PERGERSON          VIRGINIA BEACH, VA MASTER TRACY LEE THOMAS
CHANCE PRUITT             WEBSTER, TX MS. DIANE MYERS