GIRLS     2ND & 3RD DEGREES     11, 12, & 13 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TIFFANY MCGAUGH            GLADSTONE, MO MASTER JACK F. WENENN
2nd Place ONELIA LLANO              WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
3rd Place JENNY QUEZADA            MESA, AZ MS. SUSAN MCFARLAND
Other Top Ten Finishers
JESSICA CHAN               CULVER CITY, CA MR. THOMAS KIRK
RYANN GILLEY             FLOSSMOOR, IL MASTER PATTI S. BARNUM
KELSIE AGGEN              HENDERSON, TX MASTER SAM PHRUMJUNTUN
MARCIA MAKI               THOUSAND OAKS, CA SR. MASTER M. K. LEE
CAROLYN CASSIDEY           JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
TAYLOR SINGLETON          GAINESVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
MORGAN L. MANN               LAKEVILLE, MN MS. JANELLE M. GLEISNER
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RYANN GILLEY             FLOSSMOOR, IL MASTER PATTI S. BARNUM
2nd Place ALEXIS MCREYNOLDS         SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
3rd Place KAYLA TIMMONS            VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
3rd Place CRISTINA STAN               EUGENE, OR MR. RUSTY M. DUER
Other Top Ten Finishers
MARCIA MAKI               THOUSAND OAKS, CA SR. MASTER M. K. LEE
KRISTIE SWANSON            SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
JACQUELINE GLEDHILL           MARIETTA, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
ONELIA LLANO              WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
MORGAN L. MANN               LAKEVILLE, MN MS. JANELLE M. GLEISNER
CHRISTINA LEON               HAHIRA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion BIANCA J. CASTILLO           JACKSONVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
2nd Place ONELIA LLANO              WAPPINGERS FALLS, NY MR. NATHAN ROBINSON
3rd Place TIFFANY MCGAUGH            GLADSTONE, MO MASTER JACK F. WENENN
Other Top Ten Finishers
MARCIA MAKI               THOUSAND OAKS, CA SR. MASTER M. K. LEE
RYANN GILLEY             FLOSSMOOR, IL MASTER PATTI S. BARNUM
MORGAN L. MANN               LAKEVILLE, MN MS. JANELLE M. GLEISNER
JESSICA CHAN               CULVER CITY, CA MR. THOMAS KIRK
KAYLA TIMMONS            VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
KELSIE AGGEN              HENDERSON, TX MASTER SAM PHRUMJUNTUN
KAITLYN ROGERS             DALLAS, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK