MEN     2ND & 3RD DEGREES     17 TO 29 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CODY COLEMAN            TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
2nd Place MICHAEL ENGLER             BLOOMINGDALE, IL MASTER EUGENE G. CANDREVA
3rd Place CORY HILL               WARSAW, IN MR. BOB HILL
Other Top Ten Finishers
HERIBERTO RATTI CURITIBA, BRA MR. ADEMAR ANDRADE
BOBBY ERDMAN             HENDERSON, NV MR. ANDRE COLLINS
ALEXANDER PARRISH            HARVARD, IL MASTER PATTI S. BARNUM
KORY MAULDIN            HUMBLE, TX MR. KEVIN HENDERSON
EDUARDO BIGOLIN FLORIANOPOLIS, BRA MR. RICARDO BORBA
GEORGE M. KAISER             HIGHLAND, NY MR. NATHAN ROBINSON
MIGUEL A. ROMAN              OCALA, FL MS. JOAN SCIONTI
FERNANDO PEREIRA FLORIANOPOLIS, BRA MR. RICARDO BORBA
JUSTIN COX                CANYON LAKE, CA MR. TED B. DEL RIO
PHILLIP MEYER              ANTELOPE, CA MASTER FERNANDO JAIME
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion MARK BEDDOW             FORT WAYNE, IN MS. PENNY BEDDOW
2nd Place JARRYD A. BOYD               WESTWEGO, LA MR. RUBEN IRIGOYEN
3rd Place SEAN M. HERNANDEZ          SHAWNEE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
3rd Place EDUARDO BIGOLIN FLORIANOPOLIS, BRA MR. RICARDO BORBA
Other Top Ten Finishers
HERIBERTO RATTI CURITIBA, BRA MR. ADEMAR ANDRADE
BOBBY ERDMAN             HENDERSON, NV MR. ANDRE COLLINS
JUSTIN COX                CANYON LAKE, CA MR. TED B. DEL RIO
CODY COLEMAN            TULSA, OK SR. MASTER STEVE WESTBROOK
BRIAN J. LARSON             GRAND RAPIDS, MI MASTER CARL B. FLOTKA
RAMON LEONGUERRERO       ENTERPRISE, AL MS. NATHALIE BOLDUC
CORY HILL               WARSAW, IN MR. BOB HILL
ALEXANDER PARRISH            HARVARD, IL MASTER PATTI S. BARNUM
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion BOBBY ERDMAN             HENDERSON, NV MR. ANDRE COLLINS
2nd Place ROSS LEE                HANNIBAL, MO MR. LESLIE R. EDWARDS
3rd Place MICHAEL H. HECK               PRATTVILLE, AL MR. EDGAR OMAR RODRIGUEZ
Other Top Ten Finishers
GEORGE M. KAISER             HIGHLAND, NY MR. NATHAN ROBINSON
PHILLIP MEYER              ANTELOPE, CA MASTER FERNANDO JAIME
JUSTIN COX                CANYON LAKE, CA MR. TED B. DEL RIO
CLAYTON HUYNH              WILMINGTON, MA MASTER JAMES P. KENNEY
SEAN M. HERNANDEZ          SHAWNEE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
JAMES STAHL              LAS VEGAS, NV MR. LELAND R. BRANDON
MICHAEL MOH                WOODBURY, MN MS. SUE KONDRATOWICZ