MEN     2ND & 3RD DEGREES     30 TO 39 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TIMOTHY BANK               MADISON, WI MASTER EUGENE G. CANDREVA
2nd Place ROBERT WORD               CLEARWATER, FL MS. PEGGY JEAN BEAUCHAMP
3rd Place JOSH UHLIG              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
Other Top Ten Finishers
1 TIMOTHY PAUL DANIELS            LEE'S SUMMIT, MO MASTER TONY A. ISAACS
4 ED GNAD               GAINESVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
5 SCOTT GOBER              ACWORTH, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
7 PATRICK MCGOVERN           SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
8 ROBERT REAM               SYRACUSE, IN MR. BOB HILL
9 LEN D. SONNIER            HOUSTON, TX MASTER CARLA C. PREJEAN
9 JOSEPH STRAW              SACRAMENTO, CA MR. KEVIN DURANT
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion DAVID CHILDRESS          LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
2nd Place JOSH UHLIG              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
3rd Place GUILLERMO A. SANTIAGO-DAVIS     GRAND RAPIDS, MI MR. BRIAN J. LARSON
3rd Place ED GNAD               GAINESVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
Other Top Ten Finishers
JOSEPH STRAW              SACRAMENTO, CA MR. KEVIN DURANT
TIMOTHY PAUL DANIELS            LEE'S SUMMIT, MO MASTER TONY A. ISAACS
MICHAEL W. PRUITT             EVANSVILLE, IN MASTER GARY W. MORRIS
LOWELL ANDERSON           IOWA CITY, IA MR. SHANE ANDERSON
ROBERT REAM               SYRACUSE, IN MR. BOB HILL
LEN D. SONNIER            HOUSTON, TX MASTER CARLA C. PREJEAN
SHANE RAHN           LANGLEY , CANADA,  MR. KEVIN G. FORD
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion TIMOTHY BANK               MADISON, WI MASTER EUGENE G. CANDREVA
2nd Place TIMOTHY PAUL DANIELS            LEE'S SUMMIT, MO MASTER TONY A. ISAACS
3rd Place KEITH SHOUP              LEMONT, IL SR. MASTER PHILLIP S. MINTON
Other Top Ten Finishers
LEN D. SONNIER            HOUSTON, TX MASTER CARLA C. PREJEAN
JOSH UHLIG              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
ROBERT REAM               SYRACUSE, IN MR. BOB HILL
ERIC MARQUEZ            HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
SHANE RAHN           LANGLEY , CANADA,  MR. KEVIN G. FORD
CHARLES COWAN              LAKEBAY, WA MS. LORENA MURPHY
ED GNAD               GAINESVILLE, FL CHIEF MASTER WILLIAM G. CLARK
SCOTT GOBER              ACWORTH, GA MASTER GREG J. ARCEMONT