MEN     SPECIAL ABILITY BLACK BELTS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion NATHAN D. CARROLL            CRESTVIEW, FL MR. DARRIN PALMER
2nd Place DON HANSEN             GREEN BAY, WI MR. ERIC D. JOHNSON
3rd Place JASON MITCHELL           EL DORADO, AR MR. BRENT MITCHELL
Other Top Ten Finishers
DONALD RUSSO              CARTERSVILLE, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
GERALD BORAM              MEMPHIS, TN MASTER MICHAEL ANTONIOUS MCGEE
DANNY ONORATO            JAMESBURG, NJ MR. TIM CHEWNING
MICAH ZELDIS             PRINCETON, NJ MS. SUSAN R. WINTER
JIM HAY                HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
CURTIS ISAACSON           SURREY, CANADA,  MR. IAN P. SPAA
BRIAN DEER               CARY, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
RODNEY FAWCETT            OSKALOOSA, IA MS. MARY ANN FULLER-FAWCETT
BRIAN GRESS CO BLUFFS, IA MASTER SHANE C. SANDERS
TONY SULLIVAN CENTENNIAL, CO MR. STEVE LUCERO
JOSEPH TESTA              NEW ORLEANS, LA MR. RUBEN IRIGOYEN
HAROLD VAN HOY JR.        FORT WHITE, FL MR. ROBERT SEPULVEDA
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion NATHAN D. CARROLL            CRESTVIEW, FL MR. DARRIN PALMER
2nd Place GERALD BORAM              MEMPHIS, TN MASTER MICHAEL ANTONIOUS MCGEE
3rd Place TONY SULLIVAN CENTENNIAL, CO MR. STEVE LUCERO
3rd Place DANNY ONORATO            JAMESBURG, NJ MR. TIM CHEWNING
Other Top Ten Finishers
JASON MITCHELL           EL DORADO, AR MR. BRENT MITCHELL
DONALD RUSSO              CARTERSVILLE, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
DON HANSEN             GREEN BAY, WI MR. ERIC D. JOHNSON
MICAH ZELDIS             PRINCETON, NJ MS. SUSAN R. WINTER
JIM HAY                HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
CURTIS ISAACSON           SURREY, CANADA,  MR. IAN P. SPAA
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion NATHAN D. CARROLL            CRESTVIEW, FL MR. DARRIN PALMER
2nd Place JIM HAY                HENDERSON, NV MR. LELAND R. BRANDON
3rd Place DONALD RUSSO              CARTERSVILLE, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
Other Top Ten Finishers
DON HANSEN             GREEN BAY, WI MR. ERIC D. JOHNSON
DANNY ONORATO            JAMESBURG, NJ MR. TIM CHEWNING
JASON MITCHELL           EL DORADO, AR MR. BRENT MITCHELL
MICAH ZELDIS             PRINCETON, NJ MS. SUSAN R. WINTER
JOHN LIST               SHELDON, IA SR. MASTER ROBERT L. JAGER
NEIL SHELDON            COUNCIL BLUFFS, IA MASTER SHANE C. SANDERS
JOSEPH TESTA              NEW ORLEANS, LA MR. RUBEN IRIGOYEN
HAROLD VAN HOY JR.        FORT WHITE, FL MR. ROBERT SEPULVEDA