WOMEN     1ST DEGREE     17 TO 29 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion KASSIE CULLIVAN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
2nd Place NIKOL BAKKA              BURR RIDGE, IL MASTER EUGENE G. CANDREVA
3rd Place MELISSA GEER               GRANITE CITY, IL MR. ROLAND T. MURDOCK
Other Top Ten Finishers
TAYLOR ASHE               COFFEE SPRINGS, AL MASTER SERGIO VON SCHMELING
MARILU ARREDONDO          CYPRESS, TX MR. PAUL G. BEAN
LAURA LARA SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
TARA HALLEX             LAS VEGAS, NV MASTER DAVID A. BERRY
BONNIE PARCHER            CHESAPEAKE CITY, MO MR. JASON MORGAN
ELIZABETH STEWART            OVERLAND PARK, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
AMY CARTAS             MURRIETA, CA MR. TED B. DEL RIO
KRISTEN HOCKMAN COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion TARA HALLEX             LAS VEGAS, NV MASTER DAVID A. BERRY
2nd Place MARILU ARREDONDO          CYPRESS, TX MR. PAUL G. BEAN
3rd Place BRITNI DIVELY             ROSEVILLE, CA MR. JOE ZAPATA SR.
3rd Place BETHANY LONGMORE           SEE AFYONI FILE,  MS. DENISE YINGER
Other Top Ten Finishers
KASSIE CULLIVAN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
MELISSA DARBEE        MANTECA, CA MR. SCOTT PETTIT
LAURA LARA SACRAMENTO, CA MR. JOE ZAPATA SR.
NIKOL BAKKA              BURR RIDGE, IL MASTER EUGENE G. CANDREVA
TAYLOR ASHE               COFFEE SPRINGS, AL MASTER SERGIO VON SCHMELING
MELISSA A. SHABAZZ            COLUMBIA, MO MS. VICKI PITTMAN
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion KASSIE CULLIVAN MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY G. NICE
2nd Place NIKOL BAKKA              BURR RIDGE, IL MASTER EUGENE G. CANDREVA
3rd Place TARA HALLEX             LAS VEGAS, NV MASTER DAVID A. BERRY
Other Top Ten Finishers
TAYLOR ASHE               COFFEE SPRINGS, AL MASTER SERGIO VON SCHMELING
MELISSA DARBEE        MANTECA, CA MR. SCOTT PETTIT
ELIZABETH STEWART            OVERLAND PARK, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
KIMBERLY MEADOR             STAR CITY, AR MR. SEAN M. HOLLENDER
ANDREA EVANS JACKSONVILLE, NC MR. CHRIS SMITH
BETHANY LONGMORE           SEE AFYONI FILE,  MS. DENISE YINGER
MARILU ARREDONDO          CYPRESS, TX MR. PAUL G. BEAN