WOMEN     1ST DEGREE     40 TO 49 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CHERYL COX                ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
2nd Place JULIA RATKAY             SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
3rd Place MONICA SUSMAN DALLAS, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
Other Top Ten Finishers
CAROLYN FISHER  ELKTON, MD MR. JASON MORGAN
KRISTA ADAMS              COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
ANDREA JUNG               LAKE SUZY, FL MASTER AL A. SHUMAN
DEB MLSNA              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
JUDI RECKER             MESA, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
JILL JACOBSEN           LEXINGTON, MA MR. JUSTIN P. GAROFANO
SHIRLEY BISHOP             WARNER ROBINS, GA MR. JASON T. OWEN
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JEANNETTE ZARATE             SOUTHLAKE, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
2nd Place JULIE CARNALL            CHANDLER, AZ MR. GREG MOODY
3rd Place MONICA SUSMAN DALLAS, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
3rd Place LEE ANN SCALES             PORT CHARLOTTE, FL MR. NORMAN WILSON
Other Top Ten Finishers
CAROLYN FISHER  ELKTON, MD MR. JASON MORGAN
LAURA PELIKAN            SCOTTSDALE, AZ MR. GREG MOODY
SANDY DELSING            KENNESAW, GA MASTER GREG J. ARCEMONT
SHIRLEY BISHOP             WARNER ROBINS, GA MR. JASON T. OWEN
KRISTA ADAMS              COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
CHERYL COX                ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
ANDREA JUNG               LAKE SUZY, FL MASTER AL A. SHUMAN
JULIA RATKAY             SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion CAROLYN FISHER  ELKTON, MD MR. JASON MORGAN
2nd Place ANDREA JUNG               LAKE SUZY, FL MASTER AL A. SHUMAN
3rd Place MONICA SUSMAN DALLAS, TX MR. ERIC RICHARD PECHACEK
Other Top Ten Finishers
JUDI RECKER             MESA, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
DEB MLSNA              CARLSBAD, CA MASTER KENNETH DANIEL CHURCH
JULIE CARNALL            CHANDLER, AZ MR. GREG MOODY
KRISTA ADAMS              COLUMBIA, MO MR. JADE L. HOCKMAN
JULIA RATKAY             SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
SHIRLEY BISHOP             WARNER ROBINS, GA MR. JASON T. OWEN
CHERYL COX                ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE