WOMEN     1ST DEGREE     50 TO 59 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JENNIFER POWELL VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
2nd Place CAROL A. RAFFERTY           BRADDOCK, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
3rd Place JONI MATTHEWS           VICKSBURG, MS MR. KEVIN A. VAUGHAN
Other Top Ten Finishers
JEAN HESTON SOUTH BEND, IN MR. DAVID R. INMAN
CHARLENE JONES              CARY, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
JOYCE AUSTIN             FUQUAY-VARINA, NC MR. MICHAEL J. WEGMANN
HELEN HILL PHOENIX, AZ MASTER MARK KAUP LEE
PAMALA YODER-GAGNON       KALAMAZOO, MI MR. MARK BURNS
KATHY SPILLERS           FORT WAYNE, IN MR. MARVIN A. FOSTER
SHERILYN WEBSTER            LAFAYETTE, LA MR. GERALD DAIGLE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JONI MATTHEWS           VICKSBURG, MS MR. KEVIN A. VAUGHAN
2nd Place CAROL A. RAFFERTY           BRADDOCK, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
3rd Place HELEN HILL PHOENIX, AZ MASTER MARK KAUP LEE
3rd Place JENNIFER POWELL VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
Other Top Ten Finishers
JEAN HESTON SOUTH BEND, IN MR. DAVID R. INMAN
CHARLENE JONES              CARY, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
KATHY SPILLERS           FORT WAYNE, IN MR. MARVIN A. FOSTER
PAMALA YODER-GAGNON       KALAMAZOO, MI MR. MARK BURNS
JOYCE AUSTIN             FUQUAY-VARINA, NC MR. MICHAEL J. WEGMANN
GLORIA HUNTER LANGLEY, CANADA,  MR. SHANE RAHN
SHERILYN WEBSTER            LAFAYETTE, LA MR. GERALD DAIGLE
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion JENNIFER POWELL VALDOSTA, GA SR. MASTER SCOTT STAUFFER
2nd Place CAROL A. RAFFERTY           BRADDOCK, PA SR. MASTER MICHAEL CARUSO
3rd Place PAMALA YODER-GAGNON       KALAMAZOO, MI MR. MARK BURNS
Other Top Ten Finishers
CHARLENE JONES              CARY, NC MASTER JEWELL H. ALLEN
JOYCE AUSTIN             FUQUAY-VARINA, NC MR. MICHAEL J. WEGMANN
JEAN HESTON SOUTH BEND, IN MR. DAVID R. INMAN
LINDA JONES              NEW BERN, NC MR. MICHAEL BROWN