WOMEN     2ND & 3RD DEGREES     40 TO 49 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion KRISTIN ALEXANDRA SANNES             LITTLETON, CO SR. MASTER DAN THOR
2nd Place PEGGY SIMON              GILBERT, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
3rd Place KAREN BENNETT            SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
Other Top Ten Finishers
ELAINE L. TEDRICK            FALLBROOK, CA MS. ARLENE EYERMAN
UN CHONG BAIROS             VALPARAISO, FL MR. DARRIN PALMER
SHEILA YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
DIANNA SERIO              IRVINE, CA MR. NELSON KIM
MELINDA LEMKE              LAKE CHARLES, LA MASTER DWAYNE D. DENDY
MARKAY FUNNELL            SOUTH WHITLEY, IN MR. BOB HILL
PAULA KOLMAR             LEAGUE CITY, TX MS. BETHANY B. MCDONALD
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion SARAH FRISKEY            COLUMBIA, MO MR. JEFFREY D. HOCKMAN
2nd Place KATHY FARBER             ODESSA, TX MS. LAURA L. ZANT
3rd Place TRACI PARLOR             LAS VEGAS, NV MS. MICHELLE COLLINS
3rd Place KRISTIN ALEXANDRA SANNES             LITTLETON, CO SR. MASTER DAN THOR
Other Top Ten Finishers
PAULA KOLMAR             LEAGUE CITY, TX MS. BETHANY B. MCDONALD
ELAINE L. TEDRICK            FALLBROOK, CA MS. ARLENE EYERMAN
UN CHONG BAIROS             VALPARAISO, FL MR. DARRIN PALMER
KAREN BENNETT            SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
VANESSA DUNHAM             GOLD CANYON, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
SHEILA YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion ELAINE L. TEDRICK            FALLBROOK, CA MS. ARLENE EYERMAN
2nd Place SHEILA YEE MODESTO, CA MASTER SCOTT ALLEN CESCOLINI
3rd Place THERESA FERGUSON           NICEVILLE, FL MR. DARRIN PALMER
Other Top Ten Finishers
PEGGY SIMON              GILBERT, AZ SR. MASTER WILLIAM J. BABIN
MELINDA LEMKE              LAKE CHARLES, LA MASTER DWAYNE D. DENDY
KATHY FARBER             ODESSA, TX MS. LAURA L. ZANT
KAREN BENNETT            SURREY, CANADA,  MASTER SCOTT KARPIUK
CHRIS J. STILL              CUMMING, GA MR. KEVIN L. MENDE
MARKAY FUNNELL            SOUTH WHITLEY, IN MR. BOB HILL
DEBBRA L. MATTHEWS           LAS VEGAS, NV MR. ROBERT E. MATTHEWS I