WOMEN     4TH & 5TH DEGREES     30 TO 39 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2005 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2005 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion MICHELLE KAUP LEE                TEMPE, AZ MASTER MARK KAUP LEE
2nd Place KATHY YOUNG              PHOENIX, AZ MASTER GAIL JEAN ATWILL
3rd Place JULIE L. MOBERLY            NICHOLASVILLE, KY MASTER ERIC J. MOBERLY
Other Top Ten Finishers
K. PIERSON            NLR, AR SR. MASTER G. K. LEE
BARBARA SUSTAIRE           ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
SUSAN R. WINTER             DAYTON, NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
JACKIE M. ERWIN              ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
KATIE BENNETT            TUCSON, AZ MS. KATHY YOUNG
MITZIE BOSWELL            OLIVE BRANCH, MS MASTER RON BOSWELL
BETHANY B. MCDONALD           HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
JESSA VARNS              SAINT CLOUD, MN MR. JON D. TREFZ
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JULIE GRAF               DRIPPING SPRINGS, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
2nd Place TAMARA M. PARKER             MCCORDSVILLE, IN SR. MASTER STEVE WESTBROOK
3rd Place JULIE L. MOBERLY            NICHOLASVILLE, KY MASTER ERIC J. MOBERLY
3rd Place BARBARA SUSTAIRE           ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
Other Top Ten Finishers
SUSAN R. WINTER             DAYTON, NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
MITZIE BOSWELL            OLIVE BRANCH, MS MASTER RON BOSWELL
KATIE BENNETT            TUCSON, AZ MS. KATHY YOUNG
BETHANY B. MCDONALD           HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
SANDY PETITTO            YORKTOWN, VA MASTER KEITH A. BUMP
VERONICA L. BARBOZA            PEPPERELL, MA MASTER JAMES P. KENNEY
ANNETTE PALACIOS           AUSTIN, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
National Champion MICHELLE KAUP LEE                TEMPE, AZ MASTER MARK KAUP LEE
2nd Place K. PIERSON            NLR, AR SR. MASTER G. K. LEE
3rd Place BARBARA SUSTAIRE           ALLEN, TX MASTER MARK S. SUSTAIRE
Other Top Ten Finishers
KATHY YOUNG              PHOENIX, AZ MASTER GAIL JEAN ATWILL
TAMARA M. PARKER             MCCORDSVILLE, IN SR. MASTER STEVE WESTBROOK
SANDY PETITTO            YORKTOWN, VA MASTER KEITH A. BUMP
SUSAN R. WINTER             DAYTON, NJ MS. KARLA H. CAPOBIANCO
JULIE GRAF               DRIPPING SPRINGS, TX MASTER MICHAEL W. NIBLOCK
BETHANY B. MCDONALD           HOUSTON, TX MASTER JAY BRINKMEYER
MITZIE BOSWELL            OLIVE BRANCH, MS MASTER RON BOSWELL
JESSA VARNS              SAINT CLOUD, MN MR. JON D. TREFZ