BOYS     2ND & 3RD DEGREES     8, 9, & 10 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2006 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2006 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion SKYLER PANG HENDERSON, NV MICKEY RICO
2nd Place CORBIN HOWARD JEFFERSON CITY, MO ROBERT B. HOWARD
3rd Place NATHANIEL VANTA LAKE ELSINORE, CA TED B. DEL RIO
Other Top Ten Finishers
ABRAHAM PAXTOR CLEARWATER, FL DAVID B. WILSON
JOHN GABRIEL MCDONALD HOUSTON, TX BETHANY B. MCDONALD
CHRISTIAN THORNE MONMOUTH JUNCTION, NJ MASTER KARLA CAPOBIANCO
KYLE POLHEMUS JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
NYCHOLLAS COLESSEL BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
DUSTIN CHURCH ENCINITAS, CA MASTER KENNETH CHURCH
MICHAEL GALLAGHER JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
CODY DEHNOO MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY NICE
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion NATHANIEL VANTA LAKE ELSINORE, CA TED B. DEL RIO
2nd Place DYLAN DIXON GRANGER, IN MASTER H. NEIL BEISEL III
3rd Place MATTHEW DELUCA ORMOND BEACH, FL CHRISTOPHER BRABAZON
3rd Place JOSHUA MENDOZA DEERFIELD BEACH, FL CAMELA A. PEEK
Other Top Ten Finishers
CHRISTIAN THORNE MONMOUTH JUNCTION, NJ MASTER KARLA CAPOBIANCO
NYCHOLLAS COLESSEL BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
CODY DEHNOO MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY NICE
COLTON GRANTHAM ALLEN, TX MASTER MARK SUSTAIRE
JOHN GABRIEL MCDONALD HOUSTON, TX BETHANY B. MCDONALD
CHANCE ROCCO ALLISON PARK, PA KEVIN KAMINSKI
ANGELO LAZARTE LAKEWOOD, WA ROBERT G. GOINS
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion SKYLER PANG HENDERSON, NV MICKEY RICO
2nd Place NATHANIEL VANTA LAKE ELSINORE, CA TED B. DEL RIO
3rd Place CHRISTIAN THORNE MONMOUTH JUNCTION, NJ MASTER KARLA CAPOBIANCO
Other Top Ten Finishers
JOSHUA MENDOZA DEERFIELD BEACH, FL CAMELA A. PEEK
CODY DEHNOO MORENO VALLEY, CA MASTER JENNY NICE
ABRAHAM PAXTOR CLEARWATER, FL DAVID B. WILSON
MICHAEL GALLAGHER JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
DYLAN DIXON GRANGER, IN MASTER H. NEIL BEISEL III
CORY FLEITAS KATY, TX GERALD T. FRENTZ
CORBIN HOWARD JEFFERSON CITY, MO ROBERT B. HOWARD
ANTHONY MORRELL BISMARCK, ND MICHAEL J. BEYER