MEN     1ST DEGREE     17 TO 29 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2006 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2006 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
 
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion SOLOMON MAYO LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD ANDERSON
2nd Place STEPHEN BLACK BARTLETT, TN MASTER BETSY STEVENS
3rd Place CHRIS TRIBBLE ALLEN, TX MASTER MARK SUSTAIRE
Other Top Ten Finishers
ADAM HESS ANTHEM, AZ JOHN LLACUNA
KYLE ROSE SURREY,  KAREN BENNETT
JIMMY GOLDEN LAWRENCE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
JEFFREY CARTER VALPARAISO, IN ROBERT D. GARCIA
ERIC DOMINGUEZ BURNSVILLE, MN JANELLE M. GLEISNER
CHARLES T. GAINES IV LAKE RIDGE, VA MARK THIEME
JASON CORMIER MACON, GA CHARLES WILKERSON
AJ O'REILLY LAS VEGAS, NV MASTER DAVID BERRY
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JORDAN MACWILLIAMS SURREY,  MASTER SCOTT KARPIUK
2nd Place DIMA TEACA KATY, TX GERALD T. FRENTZ
3rd Place ULYSSES MELO BRAZIL SR. MASTER CESAR OZUNA
3rd Place JIMMY GOLDEN LAWRENCE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
Other Top Ten Finishers
SOLOMON MAYO LITTLE ROCK, AR SR. MASTER RICHARD ANDERSON
ADAM HESS ANTHEM, AZ JOHN LLACUNA
JAMES WITHERS JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
CHARLES T. GAINES IV LAKE RIDGE, VA MARK THIEME
ERIC DOMINGUEZ BURNSVILLE, MN JANELLE M. GLEISNER
JEFFREY CARTER VALPARAISO, IN ROBERT D. GARCIA
PEDRO RODRIGUEZ MIAMI, FL SR. MASTER CESAR OZUNA
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion JIMMY GOLDEN LAWRENCE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
2nd Place SCOTT SHELDON WEST PALM BEACH, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
3rd Place JASON CORMIER MACON, GA CHARLES WILKERSON
Other Top Ten Finishers
CHRISTOPHER GOLDEN LAWRENCE, KS SR. MASTER STEVE WESTBROOK
ERIC DOMINGUEZ BURNSVILLE, MN JANELLE M. GLEISNER
FABRIZZIO MIRANDA JACKSONVILLE, FL CF. MASTER WILLIAM CLARK
ETHAN DARION BLANDON, PA JOSEPH MARK" HALL"
ADAM HESS ANTHEM, AZ JOHN LLACUNA
AJ O'REILLY LAS VEGAS, NV MASTER DAVID BERRY
CHARLES T. GAINES IV LAKE RIDGE, VA MARK THIEME