WOMEN     2ND & 3RD DEGREES     50 TO 59 YEAR OLDS
These are the results of the "TOP TEN" competition held at the 2006 Songahm Taekwondo World Championships.
Our CONGRATULATIONS go out to all of the 2006 WORLD CHAMPIONS as well as to all those that worked hard all year
to make it into the "TOP TEN."  You are all fine examples of dedication and perserverance towards a chosen goal.
   
GOOD LUCK to everyone who is making their goal to be on this list next year!
FORM COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion RUTHIE REYNOSO NICEVILLE, FL DARRIN PALMER
2nd Place LEIGH ANN BECK ENCINITAS, CA MASTER KENNETH CHURCH
3rd Place JOANNA MAXWELL OCALA, FL JOAN SCIONTI
Other Top Ten Finishers
CYNTHIA MARSHALL DENTON, TX CHIEF MASTER ROBERT ALLEMIER
LINDA HOWE FLORENCE, KY MASTER MARJORIE TEMPLETON
PATTY PFLUGER ORANGE, CA HENRY PARK
LOURDES GOODNIGHT BENTON, AR CF. MASTER G. K. LEE
JAN RUBSAM VALPARAISO, IN GLENN A. HANDZLIK
MARINA BENNIGHT LONGVIEW, TX MASTER SAM PHRUMJUNTUN
JUDY VERBOSKY TEMPE, AZ MASTER MARK K. LEE
ALICE COOK SEATTLE, WA LORENA MURPHY
EVA EVANS MENIFEE, CA BRAD THOMAS
PHYLLIS ISLEY PERRY, GA MASTER DAVID FELDMAN
SPARRING COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion CYNTHIA MARSHALL DENTON, TX CHIEF MASTER ROBERT ALLEMIER
2nd Place PHYLLIS ISLEY PERRY, GA MASTER DAVID FELDMAN
3rd Place LAURA COLEMAN BONSALL, CA ANDY KRAMER
3rd Place JOANNA MAXWELL OCALA, FL JOAN SCIONTI
Other Top Ten Finishers
LINDA HOWE FLORENCE, KY MASTER MARJORIE TEMPLETON
PATTY PFLUGER ORANGE, CA HENRY PARK
JAN RUBSAM VALPARAISO, IN GLENN A. HANDZLIK
SUSAN FELLER EVANSVILLE, IN SR. MASTER CHERYL BRICE
YVONNE BINNS WILLIAMSTON, MI PAUL E. CHRISTENSEN
SCHEILA LESLIE FLORENCE, KY MASTER MARJORIE TEMPLETON
FRANCINE GIKOW ANDOVER, MA ROBERT F. LANDRUM
ALICE COOK SEATTLE, WA LORENA MURPHY
WEAPONS COMPETITION
PLACE NAME LOCATION INSTRUCTOR
World Champion DOREEN QUINONES CORPUS CHRISTI, TX MASTER PATTI BARNUM
2nd Place RUTHIE REYNOSO NICEVILLE, FL DARRIN PALMER
3rd Place EVA EVANS MENIFEE, CA BRAD THOMAS
Other Top Ten Finishers
PHYLLIS ISLEY PERRY, GA MASTER DAVID FELDMAN
BARBARA SPROTT HOUSTON, TX BETHANY B. MCDONALD
SUSAN FELLER EVANSVILLE, IN SR. MASTER CHERYL BRICE
JAN RUBSAM VALPARAISO, IN GLENN A. HANDZLIK
ALICE COOK SEATTLE, WA LORENA MURPHY
FRANCINE GIKOW ANDOVER, MA ROBERT F. LANDRUM
SCHEILA LESLIE FLORENCE, KY MASTER MARJORIE TEMPLETON