August 2024
August 9-10
Class A | Allen, TX
Hosted by Chief Master Mark & Chief Master Barbara Sustaire
August 16-17
Class A | Grove City, PA
Hosted by Mr. Christian Weber
August 23-24
Class A | Las Vegas, NV
Hosted by ATA International
September 2024
September 6-7
Class A | Fenton, MO
Hosted by Master Jordan Howard
September 13-14
Class A | Allen, TX
Hosted by Sr. Master Michael & Mrs. Fiona Morrison
September 14
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Seth Birky
September 21
Class A | Evansville, IN
Hosted by Chief Master Cheryl Brice
September 27-28
Class A | McCook, IL
Hosted by Master Jim & Mrs. Mary Wade
September 27-28
Class A | Tempe, AZ
Hosted by Chief Master Michelle & Master Tony Landgren Lee
October 2024
October 4-5
Class A | Sioux Falls, SD
Hosted by Grand Master Larry Hoover
October 19
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky
November 2024
November 15-16
Class A | Romeoville, IL
Hosted by Chief Master Patti Barnum
November 16
Class A | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Chief Master Jack Mclnerney
November 22-23
Class A | Kansas City, MO
Hosted by Sr. Master Brian Davidson
January 2025
January 18-19
Class A | Memphis, TN
Hosted by Chief Master Betsy Stevens & Sr. Master Tony Rosa
February 2025
February 14-15
Class A | Orlando, FL
Hosted by Chief Master Tony Isaacs & Sr. Master Jesse Isaacs
February 22
Class A | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Chief Master Karla Capobianco/ Sr. Master Susan Winter / Master Pamela Gedman
March 2025
March 28-29
Class A | Conroe, TX
Hosted by Mr. Kalob Cox
April 2025
April 12
Class A | McCook, IL
Hosted by Sr. Master Keith Shoup
April 26
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Seth Birky
May 2025
May 2-3
Class A | Eugene, OR
Hosted by Sr. Master Russ Duer
August 2025
August 15-16
Class A | Baraboo, WI
Hosted by Master Mike & Master Richelle Moh
September 2025
September 27
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky
August 2024
August 3
Class B | Saline, MI
Hosted by Sr. Master Paul Teboe
August 9-10
Class B | Littleton, CO
Hosted by Chief Master Corina Black
August 9-10
Class B | Meridian, ID
Hosted by Mr. Roy Ivey
August 10
Class B | Hammond, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese
August 10
Class B | Tempe, AZ
Hosted by Chief Master Michelle & Master Tony Landgren Lee
August 16-17
Class B | West Fargo, ND
Hosted by Chief Master Michael Beyer
August 17
Class B | Memphis, TN
Hosted by Sr. Master Tony Rosa
August 17
Class B | Murrieta, CA
Hosted by Master Jared Giordano
August 17
Class B | Manheim, PA
Hosted by Master Lauren Minnich
August 24
Class B | Charlotte, NC
Hosted by Mr. Shankaran Jayakumaran
August 24
Class B | Noblesville, IN
Hosted by Sr. Master Andrew Steinman
September 2024
September 7
Class B | Slidell, LA
Hosted by Master Jude Grayson
September 7
Class B | Santa Rosa, CA
Hosted by Sr. Master Josh Segal
September 14
Class B | TBD
Hosted by Master Justin Garofano (Region 110B)
September 14
Class B | Ventura, CA
Hosted by Master Kerry Regano
September 21
Class B | Bel Air, MD
Hosted by Master Candidate Jonathan & Mrs. K.A. Frank
September 21
Class B | Punta Gorda, FL
Hosted by Mrs. Brooke Bairos
September 28
Class B | Memphis, TN
Hosted by Mr. Travis Noel
October 2024
October 5
Class B | Tifton, GA
Hosted by Master Mitchell Church
October 12
Class B | Abilene, KS
Hosted by Sr. Master Rex Willems
November 2024
November 2
Class B | Fortville, IN
Hosted by Master Tamara Parker
November 2
Class B | Paragould, AR
Hosted by Sr. Master Theresa Anderson
November 2
Class B | Nashua, NH
Hosted by Chief Master Robert R. Roy
November 8-9
Class B | Coraopolis, PA
Hosted by Master Cameron Stadtfeld
November 9
Class B | Daytona Beach, FL
Hosted by Mr. Daniel & Mrs. Maggie Penton
November 9
Class B | San Diego, CA
Hosted by Sr. Master Sean Berry & Master Lizbeth Ahn
November 9
Class B | Ponchatoula, LA
Hosted by Master Andrew Beaujeaux
February 2025
February 1
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mr. Robert Cabeen
February 22
Class B | Merrillville, IN
Hosted by Master Brooke Harrington-Owens
February 22
Class B | Mobile, AL
Hosted by Mr. Dustin McCranie
April 2025
April 5
Class B | Brownsburg, IN
Hosted by Mr. Adam Hoskins
April 26
Class B | Miami, FL
Hosted by Chief Master Tony & Sr. Master Jesse Isaacs
May 2025
May 2-3
Class B | Sioux City, IA
Hosted by Master Ronald Singewald
August 2025
August 23
Class B | TBA
Hosted by Sr. Master Tony & Mrs. Marybeth Rosa
August 23
Class B | North Charleston, SC
Hosted by Chief Master Scott Stauffer
October 2025
October 4
Class B | Greenville, SC
Hosted by Sr. Master Daniel Madriaga
May 2024
May 11
Class C | Charlotte, NC
Hosted by Sr. Master Gonzalo Cabrera
May 11
Class C | Olathe, KS
Hosted by Mr. Shane Bedford
May 18
Class C | Miami, FL
Hosted by Sr. Master Jesse Isaacs
May 27
Class C | Ventura, CA
Hosted by Master Kerry Regano
June 2024
June 1
Class C | Raleigh, NC
Hosted by Chief Master Michael & Sr. Master Julia Wegmann
June 22
Class C | Keizer, OR
Hosted by Master Clews & Master Pleu
June 22
Class C | Abbotsford, BC, Canada
Hosted by Mr. David Durkie
June 22
Class C | Cold Spring, KY
Hosted by Master Rick Hill
September 2024
September 7
Class C | Elkhart, IN
Hosted by Master Seth Birky
September 7
Class C | TBD
Hosted by Chief Master Stevens & Sr. Master Tony Rosa
September 14
Class C | Huntersville, NC
Hosted by Sr. Master Gonzalo Cabrera
November 2024
November 16
Class C | Huntersville, NC
Hosted by Sr. Master Gonzalo Cabrera
December 2024
December 7
Class C | TBD
Hosted by Chief Master Stevens & Sr. Master Tony Rosa
January 2025
January 15
Class C | TBD
Hosted by Chief Master Stevens & Sr. Master Tony Rosa
March 2025
March 8
Class C | Huntersville, NC
Hosted by Sr. Master Gonzalo Cabrera
May 2024
May 17
Legacy Facilitator Recertification
Virtual
May 18
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member
Virtual
June 2024
June 14
Rank Advancement Training
Virtual
June 15
Rank Advancement Training
Virtual
June 20-23
Athlete Development Camp
Little Rock, AR
August 2024
August 9
Legacy Facilitator Recertification
Virtual
August 10
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member Training
Virtual
September 2024
September 13
Rank Advancement Training
Virtual
September 14
Rank Advancement Training
Virtual
September 22
Athlete Development Seminar
Evansville, IN
November 2024
November 8
Legacy Facilitator Recertification
Virtual
November 9
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member Training
Virtual
December 2024
December 6
Rank Advancement Training
Virtual
December 7
Rank Advancement Training
Virtual
June 2024
June 20-23
Athlete Development Camp | Little Rock, AR
Hosted by ATA International
June 28-29
Business Playbook Seminar | Little Rock, AR
Hosted by ATA International
August 2024
August 23-25
Region 119 Camp | Turner, OR
Hosted by Master Carson Clews
September 2024
September 6-8
Region 106 Camp | Princeton, IN
Hosted by Chief Master Cheryl Brice
October 2024
October 4-6
Region 102B Camp | Syracuse, IN
Hosted by Senior Master Zach Hayden
October 4-6
Region 118 Camp | Prescott, AZ
Hosted by Chief Master Landgren Lee
November 2024
November 1-3
Region 102A West Camp | Clinton, IL
Hosted by Chief Master Eugene Candreva
December 2024
December 5-7
Camp Jahng Soo | Little Rock, AR
Hosted by ATA International
June 2024
June 14
Rank Advancement Training (Europe)
Virtual
June 14
Rank Advancement Training (PanAm)
Virtual
June 15
Rank Advancement Training (Canada)
Virtual
June 15-16
Buenos Aires Tournament
June 23-24
Curitiba Tournament
Curitiba, Brazil
September 2024
September 6-8
Pan-American Championship
September 13
Rank Advancement Training (Europe)
Virtual
September 13
Rank Advancement Training (PanAm)
Virtual
September 14
Rank Advancement Training (Canada)
Virtual
October 2024
October 8-9
Florianopolis Tournament
November 2024
November 8-9
Rio de Janeiro Tournament
November 16
Resistencia, Chaco Tournament
December 2024
December 6
Rank Advancement Training (Europe)
Virtual
December 6
Rank Advancement Training (PanAm)
Virtual
December 7
Rank Advancement Training (Canada)
Virtual